Uzman Klinik Psikolog
Lerna Mezirciyan Çankırı – Ergen ve Yetişkin Terapisi

İstanbul doğumlu olup, Özel Pangaltı Lisesi’nden dereceyle mezun olmuştur. Psikoloji lisans eğitimini almak için 2007 yılında kazandığı İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü başarıyla bitirmiştir.

Lisans eğitiminin yanı sıra klinik psikoloji stajlarını Çapa-Der Çocuk ve Aile Danışmanlık Merkezi, Bengü Semerci Enstitüsü, Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri Bölümü ve Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi’nin Psikiyatri Kliniği’nde tamamlamıştır.

Yüksek lisansını Haliç Üniversitesi’nde 2013 yılında tamamlayarak, Uzman Psikolog unvanını almıştır.

2011’de girmiş olduğu Özel Yıldız Çocuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 1 yıl boyunca psikolog olarak görev alarak; yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların ruhsal gelişiminin desteklenmesi, ailelere yönelik seminerler ile aile ve bireysel destek görüşmelerinin düzenlenmesini sağlamıştır.

Ardından Evlilik Terapileri Enstitüsü & Sağduyu Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nin Bakırköy Şube Müdürü olarak 3 yıl çalışmış olup; burada tanı ve teşhise yönelik ilk değerlendirme görüşmelerini yürütmüştür.

2016-2019 Yılları arasında Virtua Psikoloji’de, 2019-2020 yıllarında ise Marmara Psikoloji merkezinde yetişkin departmanında bireysel ve çift terapisi seanslarını yürütmüştür.

Bir süre SunExpress uçuş firmasının personel seçmeleri için İzmir’deki mülakatlarda jüri ekibinde uzman psikolog olarak yer almıştır. Uçuş sektöründe çalışacak adayların bu iş için ruh durumlarının yeterliliklerini değerlendirmiştir.

Marmara Gazetesi’nde 6 yıllık gönüllü köşe yazarlığı yapmış olup, yurtdışında Yazarlar Kongresi’ne katılım gerçekleştirmiştir. Yazı yazmaya devam eden Çankırı, Evlilik Terapileri Enstitüsü’nün çıkardığı ‘Maske’ Dergisi Editörlüğünü üstlenmiştir.

Daha önce Radikal Gazetesi’nde seçili yazıları yayınlanmış olup, şuanda Paros Dergisi’nde köşe yazarlığına aktif olarak devam ederek aylık düzende mesleki yazılarını yayınlamaktadır. Stresle Başa Çıkma, Relaksasyon (Gevşeme) Teknikleri, Sınav Kaygısı, İlişki Problemleri üzerine seminerler vermeye devam etmektedir.

2009 Yılında YÖRET Vakfı’ndaki 18 saatlik ‘Yaratıcı Drama Yaşantı Grubu’nda yer almış olup ardından pek çok psikoloji kongrelerine katılım göstererek, bu kongrelerde

‘Yakın İlişkiler, Sorunları ve Cinsellik’ ile ‘EMDR ve Travma’, ‘

Nöropsikolojik Değerlendirme’ , ‘

Aile Dizimleri’ ile ‘Stres ve Yönetim’ adlı çalışma gruplarında yer almıştır.

2011’de YÖRET Vakfı tarafından düzenlenen “Boşanmalar Çocuk ve Gençleri Nasıl Etkiler, Neler Yapılabilir?” eğitiminde bulunmuştur.

2012 itibariyle Mehmet Başkak süpervizörlüğünde Hipnoz eğitimine başlamış olup; ‘Uygulamalı Temel Hipnoz’ (40 saat), ‘İleri Düzey Hipnoz’ (60 saat) ve ‘Hızlı Hipnoz Teknikleri’ (10 saat) modüllerini tamamlayarak Hipnoterapist unvanını edinmiştir. Aynı yıl Türk Psikologlar Derneği tarafından düzenlenen MMPI (Minnesota çok yönlü kişilik envanteri) ile WISC-R Zeka Testi eğitimlerini tamamlayarak Uygulayıcı Sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Ardından Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün 2014 yılında “EMDR Eğitimi” ve süpervizyonunu tamamlayarak EMDR terapisti haline gelmiştir.

Bunun yanı sıra Dr. Alp Karaosmanoğlu’ndan toplam 56 saatlik “Şema Terapi Eğitim Programı” olan; Model ve Teknikler (40 saat) ve Borderline ve Narsistik Kişilik Bozukluklarında Şema Terapi Uygulamaları (16 saat) modüllerini alarak şema terapiyi seanslarında kullanmaya başlamıştır. 2015 Yılında CİTEB’in düzenlemiş olduğu 72 akademik saatlik “Evlilik ve Çift Terapisi Eğitimi”ne katılmış, bunun üzerine Amerika’daki İmago Relationship Institute kurucuları Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından İstanbul’da açılmış olan 12 günlük “İmago Çift Terapisi Eğitimi”ne giderek kullandığı çift terapisi tekniklerindeki yetkinliğini geliştirmiştir.

Mesleki ilgi alanları; ilişki problemleri (iletişim, aldatma, ayrılık vb.), boşanma yönetimi, travma, kişilik bozuklukları, depresyon, kaygı bozuklukları, panik atak, fobiler, öfke kontrolü olan Lerna Çankırı, Şema Terapi ve Kognitif ekolü temel alarak; pragmatik eksperiyantal, EMDR, trans ve imago tekniklerinden yararlanarak çalışmayı tercih etmektedir.